Pages

miercuri, 3 iunie 2015

Olimpia a câştigat prima ediţie a Cupei Federaţiei

La Buftea s-a jucat marţi finala primei ediţii a Cupei Federaţiei la juniori A. Acolo a ajuns şi echipa noastră FC Olimpia Satu Mare, cea care a întâlnit în ultimul act CSM Râmnicu Vâlcea. Meciul a fost unul destul de echilibrat, iar prima repriză s-a încheiat cu un scor alb, 0-0. Dar n-au lipsit ocaziile mari de partea ambelor echipe, observate chiar de Răzvan Burleanu, preşedintele Federaţiei Române de Fotbal.
CSM Râmnicu Vâlcea a izbutit să deschidă scorul la aproape o jumătate de oră de la startul reprizei secunde. Bratu a trimis imparabil cu capul. Juniorii sătmăreni nu s-au pierdut cu firea şi au egalat prin Bîgiu după o fază de contraatac (min. 73). Nu s-a mai înscris până la final astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Acolo au executat aproape toţi jucătorii şi s-a terminat 9-8 (0-0, 1-1) pentru Olimpia Satu Mare.
Merită felicitaţi toţi juniorii sătmăreni: Cherecheş – R. Pop, M. Csik, Unlu, Şoproni, Ştef, Tilinger, Chivari, Tamas, Bîgiu, Goţ. Rezerve: Pasztor, Virag, Nemeş, Nagy, Csorvasi, M. Silaghi. Antrenori: Ioan Dragomir şi Tiberiu Csik.