Pages

duminică, 10 mai 2015

Someşul Oar pune presiune pe Decebal cu victoria de sâmbătă(6-0 cu Sportul Botiz)

Primul meci din etapa a 21-a a Ligii a IV-a ”Elite” s-a jucat sâmbătă pe stadionul Someşul din Satu Mare. Oar a primit vizita Sportului Botiz, un meci pe care gazdele l-au controlat în totalitate.
Primele 20 de minute s-au desfăşurat sub semnul echilibrului. După care, gazdele n-au avut milă şi au început să înscrie. Z. Nagy a primit o minge de pe partea dreaptă, dar portarul Botizului a avut o intervenţie de zile mari la şutul lui. Balonul a ajuns la S. Matei care din 11 metri a trimis la vinclu (1-0, min. 23). Zece minute mai târziu, Tasi l-a servit ideal pe Pintye care dublează avantajul Oarului, cu capul (2-0, min. 33). Oarul a mai marcat până la pauză prin S. Matei cel care a prins un şut bun de la 25 de metri (3-0, min. 39) .
Botizul nu s-a apropiat deloc de Oar în repriza secundă. Astfel, gazdele au mai înscris de trei ori prin hattrick-ul lui Z. Nagy (min. 49, min. 51, min. 75). S-a terminat 6-0 pentru Oar, iar cu cele trei puncte, băieţii lui Nagy Istvan egalează liderul Luceafărul Decebal. Însă, Decebal va juca duminică pentru etapa a 21-a în derby-ul cu Olimpia II.
- Oar: A. Morar – Ghe. Ban, I. Kirner (cpt.), D. Botoş, N. Pintye, S. Matei, C. Silaghi, T. Tasi, G. Costea, Z. Nagy, R. Silaghi. Rezerve: D. Lung, A. Kadar, S. Dunca, S. Peneghi, K. Toth. Antrenor: Istavan Nagy.
- Botiz: V. Vlad – B. Armas, R. Moldovan (cpt.), T. Ţuţuraş, T. Kirner, E. Srepler, A. Strempler, R. Tar, R. Notigan, M. Gerus, Z. Balazs. Rezerve: G. Kuzman, F. Bajusz, O. Sandor, M. Aranyos. Antrenor: Nelu Donca.