Pages

sâmbătă, 16 mai 2015

Egal spectaculos. Olimpia-Metalul Reșița 1-1. Sălăgeanu a ratat un penalty!

Olimpia și Metalul Reșița s-au întâlnit sâmbătă în etapa a 7 a a play off-ului într-un meci fără vreo miză specială. S-a jucat practic doar pentru ”onoare și orgoliu” iar după 90 de minute intense rezultatul a fost unul egal, 1-1.
Echipele și-au împărțit perioadele de dominare. Bănățenii au avut un start pefect , au deschis scorul rapid prin Anițoiu în minutul 4 și apoi au mai irosit alte trei situații bune prin Szabo, Crețu și Manole.
Olimpia intră mai greu în meci însă are șansa egalării în minutul 27. Mărkuș e faultat în careu de Cristian doar că veteranul Adrian Sălăgeanu ratează penalty-ul după o execuție pe centrul porții. Portarul bănățenilor, Ciucă a respins spectaculos cu piciorul și la vestiare s-a intrat cu rezultatul consemnat încă din minutul 4.
În partea a doua antrenorul Daniel Oprița introduce doi ”puști ” născuți în 1998 , pe Szijj și Ponoran iar Tibi Csik răspunde cu cadeții Cadar, Paul și Lukacs. Iar jocul se schimbă total…Olimpia atacă în valuri, Villand, Sălăgeanu, Mărkuș sau Cadar ratează ocazii clare de egalare…Până la urmă se va face dreptate în minutul 81 când după o centrare a lui Sălăgeanu, fostul stelist Onicaș a marcat cu o ovitură de cap. 1-1.
Ionuț Popescu de la Reșița e eliminat după două galbene în minutul 85 dar din păcate Olimpia nu reușește să dea lovitura decisivă. Reșițenii termină meciul în corzi dar scapă de KO.
Din păcate foarte puțină lume în tribunele stadionul ui Olimpia. În ciuda vremii frumoase la meci au asistat, ca la teatru vreo 150 de privitori. Poate la meciul din 6 iunie cu promovata ACS Poli Timișoara tribunele vor fi mai populate. Mai ales că se pregătește și un meci old-boys surpriză pentru fani!
OLIMPIA SATU MARE – METALUL REŞIŢA   1-1 Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Marius Bălan (Dej).
Olimpia: Şuta – D. Muntean, Fl. Mureşan, Onicaş, Iuhas (cpt.) – R. Rus( 75 Lukacs), Villand, Selagea( 60 Paul), Sălăgeanu – Mărkuş, Faur( 46 Cadar) Rezerve:  Anca-Trip – Cădar, D. Lukacs, Donca, P. Cristian, Gulya, Ciul Antrenor: Tiberiu Csik
Metalul: G. Ciucă – V. Creţu, Tătaru, I. Popescu, Aniţoiu – R. Cristian( 46 Crețu), Dandea, D. Enescu (cpt.), L. Manole( 75 Ponoran) – Feher, I. Szabo Rezerve: Ciule – Săndescu, Covit, Cr. Apostol, Ponoran, Szijj, Bărbulescu Antrenor: Daniel Opriţa
În celălalt meci al etapei, Mioveni-Tărlungeni 3-1.

Sursa:satumaresport.ro