Pages

joi, 23 aprilie 2015

Olimpia II iese din lupta pentru promovarea în Liga a III-a

Meci egal în restanţa cu echipa din Cămin, 2-2 (1-1)

Unul dintre obiectivele declarate de către cei de la Olimpia, chiar şi de preşedintele Dan Băbuţ, este promovarea echipei a II-a în Liga a III-a. Din câte se pare, echipa antrenată de Mircea Bolba şi Cristi Popa are şanse foarte mici să câştige campionatul Ligii a IV-a “Elite”.

Se află la 12 puncte de liderul Someşul Oar. “Puştii” sătmăreni s-au împiedicat miercuri în meciul restanţă cu Schwaben Cămin, asta chiar dacă printre titulari au fost şi jucători de la prima echipă. Vorbim aici de Florin Mureşan şi Romario Rus. Meciul s-a jucat pe terenul din Cămin şi a contat pentru etapa a 16-a. Primele minute le-au aparţinut “galben-albaştrilor”, însă Căminul a fost echipa care a marcat prima dată. La prima ocazie, Szabolcs Oszvath a deschis scorul (min. 9). Olimpia II-a a egalat prin Patrik Pop (min. 31) cu un şut de la marginea careului. A trecut în avantaj în repriza a doua, prin golul marcat de Mircea Donca (min. 60). Tabela a fost închisă de Adrian Dallos care a făcut 2-2 (min. 76).

- Olimpia II: R. Chrecheş – R. Pop, F. Mureşan, C. Şoproni, F. Ionescu, A. Ciul, R. Rus, D. Lukacs, R. Gulya, M. Donca, P. Pop. Rezerve: R. Anghel, D. Tilinger, D. Chivari, D. Pop, D. Tamaş, R. Unlu. Antrenori: Mircea Bolba şi Cristi Popa.
- Cămin: I. Renn – G. Kinczler, E. Orosz, I. Schlachter, R. Kodos, E. Kodos, E. Czimerman, B. Nyilvan, A. Ludescher, W. Schvarczkopf, S. Osvath. Rezerve: T. Kiss, M. Csajkos, C. Obis, A. Dallos, C. Murvai, G. Fetser, L. Orosz. Antrenor: Lucian Sasu.

Olimpia II rămâne pe locul 4 în campionat cu 30 de puncte. În etapa din week-end întâlneşte liderul Someşul Oar (42 puncte). Cămin ocupă în continuare locul 7 (24p) şi va juca cu Luceafărul Decebal (locul 2 – 39p) în etapa a 19-a.