Pages

duminică, 12 aprilie 2015

Bicfalvi, încă un gol pentru Volyn.Rămâne golgeter în Ucraina

Mijlocaşul Eric Bicfalvi a punctat pentru a 11-a oară pentru Volin Luţk în această ediţie a campionatului Ucrainei, în remiza de la Metalurg Zaporojie, scor 1 – 1. Sportivul de 27 de ani născut la Carei a deschis scorul din penalty, în minutul 39, iar gazdele au marcat în minutul 83, prin Ruslan Platon. Mijlocaşul Florentin Matei nu a făcut parte din lotul oaspeţilor, la această întâlnire.

Eric Bicfalvi şi Andrei Iarmolenko sunt principalii marcatori din Ucraina, până acum, cu 11 goluri, şi sunt urmaţi de Alex Teixeira şi Aleksandr Gladkîi, de la Şahtior Doneţk, şi de Nikola Kalinić, de la Dnepr, cu câte 9 reuşite.

Eric Bicfalvi, aflat la al 19-lea joc stagional ca titular (al 17-lea ca integralist), a reuşit astfel al doilea gol în campionat în 2015, după cel din succesul cu 2-0 de la Karpati Lvov, din 13 martie. Acesta este cel mai de succes sezon al românului în Ucraina, după ce, în staigunea 2012/2013 a punctat de 5 ori în 24 de meciuri, iar în sezonul trecut, de 4 ori în 23 de partide.

Steaua a renunţat la Eric Bicfalvi în iulie 2012 şi l-a lăsat să se transfere ca jucător liber de contract, iar în prezent este cotat la 1,5 milioane de euro.

Tehnicianul lui Volin, Vitali Kvartsiani, a mai antrenat la Luţk şi în intervalul 2001 – 2011, apoi a avut o experienţă scurtă la Metalurg Zaporojie (septembrie – decembrie 2012), iar din mai 2013 a revenit la cârma formaţiei la care evoluează şi Eric Bicfalvi.